Kuća eksperimenata i Postojnska jama, 13. travnja 2019.

U subotu 13. travnja naši učenici u pratnji svojih profesora posjetili su Ljubljanu i Postojnu. U Ljubljani cilj nam je bio Kuća eksperimenata, a u Postojni Postojnska jama i Predjamski dvorac.

KUĆA EKSPERIMENATA

Kuća eksperimenata je centar znanosti u kojem su postavljeni eksperimenti tipa »izvedi sam«. Pokusi su uglavnom vezanih uz fiziku, ali i za ostale prirodne znanosti. Na zabavan, ali istovremeno i poučan način kroz 67 eksperimenata isprobali smo i objasnili mnoge prirodne fenomene: testirali smo svoju ravnotežu, izrađivali velike mjehure od sapunice, dokazivali pitagorin poučak, ležali na fakirskoj postelji, slušali vlastite frekvencije, igrali se lopticama u zračnoj struji, vozili automobil u pripitom stanju, vozili šećerocikl...

PREDJAMSKI DVORAC

Predjamski dvorac ili Predjamski grad  je dvorac nedaleko od Postojne.

Podignut je u 12. stoljeću na oštroj litici ispred jame po čemu je dobio ime. Gradio se u više etapa, a litice su jako dobro iskorištene u gradnji dvorca i njegov su sastavni dio. Ispod dvorca nalazi se razgranat prirodni podzemni svijet špilja i jama, koje su otvorene za posjetitelje. U prošlosti su služile za bijeg u slučaju opsade dvorca.

Najpoznatiji vladar tvrđave bio je Erazmo Predjamski koji je dugo odolijevao opsadi, dok na kraju nije ubijen iz katapulta nakon što ga je sluga izdao. Utvrda je danas obnovljena i otvorena kao muzejkoji vjerno dočarava život u srednjovjekovnom dvorcu.

POSTOJNSKA JAMA

Postojnska jama jedna je od najvećih špilja u Europi i sastoji se od tunela, galerija, dvorana i rovova koji se prostiru na više oko 25 kilometara. Najstariji dijelovi špilje stari su dva do tri milijuna godina. Najveća dubina istraženog djela jame iznosi 115 metara, a prosječna temperatura je 8 stupnjeva. Otkrivena je davne 1818. godine  i njezin se izgled do danas nije puno promijenio. Za posjetitelje je otvorena 1819. godine. Jamska željeznica postoji od 1872. godine, a električna rasvjeta čak od 1883. godine.

Tijekom razgledavanja prirodnih skulptura, vlakom smo prešli udaljenost od dva kilometra do Velike gore. Otuda smo pješice prošli preko Ruskog mosta u Lijepe jame, kroz Špagetnu, Bijelu i Crvenu dvoranu, sve do Briljantova rova, gdje se nalazi najvažniji stalagmit ujedno i simbol Postojnske jame – Briljant.

Čak 14 godina stručnjaci su tražili špiljske životinje, a danas je poznato da ih u tami ove špilje obitava oko 150 vrsta. Najpoznatiji stanovnik  jame je čovječja ribica, biće nježnog bjelkastog izgleda tijela bez ikakvog oklopa, potpuno slijepa s malenim nožicama.

objavio: Danijela Vukelić   datum: 17. 4. 2019.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 272010