Ljetna škola biologije i kemije u Zadru, 16. do 21. svibnja 2016.

LJETNA ŠKOLA BIOLOGIJE I KEMIJE U ZADRU

Partenerska škola – Gimnazija Vladimira Nazora iz Zadra bila je proteklih tjedan dana domaćin Ljetne škole biologije i kemije za 24 učenika iz Zagreba, Zadra i Senja. Učenici su kroz tjedan dana, pod vodstvom svojih nastavnika-mentora,  imali priliku proći kroz nove, fakultativne sadržaja iz biologije i kemije, izvesti brojne zanimljive pokuse, sudjelovati u radionicama i terenskoj nastavi. Nastavne cjeline obrađene iz biologije bile su: Dobivanje jabučnog octa, Kromatografija biljnih pigmenata, Upoznaj živi svijet makije, Sekcija svinjskog srca. Iz kemije su obrađene nastavne cjeline Od smjese do sastojka – Svijet bombona, Energija i kemijske promjene II – Jastučići za grijanje, Brzina kemijske reakcije – Koliko brzo izbjeljuje varikina?, Kemijska ravnoteža  – Umjetna krv,  Soli – soli naše svagdašnje.

U sklopu Ljetne škole posjetili smo i Mrjestilište Cromaris te solanu u Ninu uz stručna predavanja i obilazak. Grupa za biologiju također je odradila terensku nastavu na obližnjem otoku Ošljaku. Na kraju Ljetne škole učenici su održali završne prezentacije kojima su svoje kolege upoznali sa novim sadržajima koje se naučili na Ljetnoj školi. U sklopu Ljetne škole, 18. svibnja, 2016. g. održana je i press-konfrencija, na kojoj je javnosti predstavljen program škole, ali i dosadašnje te buduće projektne aktivnosti. Osnovni ciljevi ljetne škole biologije i kemije bili su da učenici steknu nova znanja iz ovih predmeta, a nastavnici testiraju nove, fakultativne kurikulume biologije i kemije koji se unutra projekta razvijaju.

objavio: Danijela Vukelić   datum: 24. 5. 2016.